Opravdu potřebujete splachovat šesti litry vody?

Opravdu potřebujete splachovat šesti litry vody?

Ta otázka je záměrně položena sugestivně. Dává už dopředu najevo, že správná odpověď nemá znít ano. Existuje prostě řada dobrých – a ještě lepších důvodů – proč by mohla znít ne. Jmenují se úspory, efektivita, udržitelnost nebo péče o životní prostředí.

Nejprve pojďme ale k malému statistickému okénku. Říká se, že průměrný Čech spotřebuje mezi 100 až 120 litry vody na osobu a den. Téměř dvě třetiny spotřebuje doma. Na osobní hygienu a sprchování je to přibližně 40 až 50 litrů denně, na praní a úklid v průměru okolo 16 až 20 litrů za den. Další litry nenávratně mizí při přípravě jídla, mytí rukou, zalévání nebo pití. Na jednu velkou položku jsme v tomto výčtu záměrně zapomněli. To proto, že se jí chceme věnovat podrobněji. Splachování.

Pomiňme v tomto případě tu vůbec nejzábavnější statistiku, která tvrdí, že na záchodě strávíme v průměru tři roky svého života. A pojďme se podívat na data týkající se vody. Obecně se soudí, že průměrný člověk za den spláchne sedmkrát. To by odpovídalo spotřebě nějakých 22 litrů v případě, že by skutečně poctivě rozlišoval mezi tím, kdy jde na „malou“ a kdy na „velkou“. Právě takovou možnost nabízí drtivá většina dnešních toalet. Jen u nich by však počítání končit nemělo, protože další úspory mohou ležet i jinde.

Splachovací tlačítka Alcaplast
Splachovací tlačítka Alcaplast

Ty nejstarší systémy automaticky pouštěly do vodovodu devět nebo deset litrů vody. V posledních letech se stalo standardem šest litrů, ale ani u této hranice není nutné končit. Například společnost Alcaplast, největší výrobce sanitární techniky v České republice a celém regionu střední  a východní Evropy, uvedla před nedávnem na trh řadu úsporných předstěnových instalačních systémů ECOLOGY s nastavitelnými mechanismy, jež umožňují nastavení až na hranici dvou litrů při malém spláchnutí a čtyř litrů při velkém spláchnutí. Ty následně získaly prestižní ocenění GAIA Awards na veletrhu The Big 5 v Dubaji, jež se uděluje inovativním produktům v oblasti udržitelného rozvoje.

Vše se přitom odehrává bez ztráty uživatelského komfortu. Je sice pravda, že snížení objemu z 22 litrů na 15 nezní až tak fantasticky, ale vynásobíme-li rozdíl čtyřmi (průměrný počet osob v domácnosti), jsme na 28 litrech denně, 840 litrech měsíčně a 10 080 litrech za rok. Což už znamená pěkné plusové částky pro domácí rozpočty, stejně jako těžko změřitelný lepší pocit při hospodaření s vodou – komoditou, jež nám všem bude rok od roku vzácnější.

Chování zákazníků se v posledních letech rychle mění. Zejména nároční zákazníci ze zemí na severu nebo západě Evropy stále častěji řeší celkovou spotřebu energií. A nejde jen o samotný produkt, ale i o chování výrobce jako takového. Jestli je to výrobce, jenž dodržuje nějaká environmentální pravidla, nebo jakou produkuje uhlíkovou stopu. Dnes je taková i část tuzemských spotřebitelů. Naštěstí pro ně máme uspokojivé odpovědi. Nejen produktovou řadu ECOLOGY, ale vlastně možnost nastavit si veškeré produkty sanitární techniky v domácnosti. Vedle toho ale také dodržování velmi přísných standardů při samotné výrobě. Pokud už vzniká nějaký odpadový materiál, je z devadesáti procent recyklovatelný. Což platí pro plast i nerezové materiály, jež přeprodáváme zpátky tak, aby se znovu daly roztavit a používat. Pro vytápění v zimě a chlazení v létě využíváme kogenerační jednotky. A tím, že vyrábíme drtivou většinu veškerých komponentů přímo u nás v Břeclavi, splňujeme i nároky na minimální emise oxidu uhličitého,“ říká Jan Pěček, vedoucí exportního oddělení Alcaplastu.

Splachování Alcaplast

Společnosti, která má dnes pobočky už v devíti zemích Evropy a exportuje do 70 zemí světa. Ale zároveň dennodenně přemýšlí nad vodou. A to nejen u svých produktů, jež jsou s ní bezprostředně spojeny, ale také ve svých mimopracovních aktivitách. Majitel František Fabičovic například stojí za velkým krajinářským projektem Obora Obelisk, jenž pomáhá prostřednictvím mokřadů a jezírek zadržovat vodu v krajině pod Pálavskými vrchy.

Už proto, že pitná voda byla, je a v budoucnosti stále častěji bude klíčové celospolečenské téma. A každý litr, kterým neplýtváme zbytečně, se prostě počítá.